košík je prázdný

Jak nastavit měny a kurzy ve VirtueMartu

Obsah[Skrýt]

Před každým spuštěním e-shopu je nutné, abyste si nastavili měnu, ve které se budou ceny vašim zákazníkům zobrazovat. V případě, že plánujete spuštění mezinárodního e-shopu, kde si bude moct zákazník vybrat. V jaké měně chce platit, nesmíte zapomenout ani na nastavení kurzu převodu. Nebojte se, tato nastavení jsou velmi jednoduchá a s tímto návodem je zvládnete u jednoho šálku vašeho oblíbeného nápoje.

1. Povolení měn

Jako první je nutné si nastavit povolené měny, které budete chtít na e-shopu používat.

Povolené měny nastavíte tak, že v horní liště kliknete na „VirtueMart“ a zvolíte jakoukoli položku z otevřené roletky (obr. 1).

krok 1
(obr. 1) - Vstup do nastavení VirtueMartu.

 

Následně v sloupci na levé straně zvolte možnost „Konfigurace“, kde se vám zobrazí několik podsekcí (obr. 2). Zde klikněte na pole „Měny“.

krok 2
(obr. 2) - Vstup do nastavení měny.

 

Následně se vám zobrazí seznam měn, se kterými VirtueMart pracuje (obr. 3). Jelikož se jedná o rozsáhlý soupis, jistě se hodí, že měnu můžete vyhledat pomocí vyhledávání. Do pole „Filtr měna“ můžete zadat jednak mezinárodní kód pro danou měnu případně její název v angličtině.

krok 3
(obr. 3) - Výpis měn.

 

Ve výchozím stavu jsou všechny měny ze seznamu ve VirtueMartu povolené, což komplikuje další nastavení měn, jako jsou směnné kurzy či primární nebo přijímané měny. Vhodné tak je všechny nepoužívané měny zakázat.

Nejrychleji si zakázané měny nastavíte tak, že to uděláte hromadně. Nejprve si nastavte, aby se vám na jedné stránce zobrazily všechny dostupné měny. To uděláte tak, že až pod výpisem měn změníte nastavení „Počet zobrazení“ na maximum, což je v našem případě hodnota 200 (obr. 4).

krok 4
(obr. 4) - Změna počtu zobrazených měn.

 

Nyní si u políčka „Měna“ nad výpisem měn zaškrtněte čtvereček a tím označíte všechny měny. Následně klikněte na tlačítko „Zneveřejnit“. Můžete si všimnout, že na v posledním sloupci se vám změnila značka zeleného zatržítka na křížek v červeném poli. Nyní byste si měli povolit pouze měny, které chcete na e-shopu používat. K tomu můžete použít pole „Filtr Měna“, jak již bylo výše uvedeno.

Nyní máte dvě možnosti, jak si měny povolit.

a) Buďto jednoduše ve sloupku „Stav“ kliknete na červený křížek a tím měnu povolíte.

Nebo si můžete rozkliknout detail měny.

b) Měnu povolíte tak, že kliknete v řádku „Stav“ na „Ano“ (obr. 5). Toto nastavení uložte pomocí kliknutí na zelené tlačítko „Použít“. Tento krok proveďte u všech měn, které chcete na e-shopu používat.

krok 5
(obr. 5) - Povolení měny v detailu měny.

 

1.1. Nastavení přijímaných měn

Následně v levém menu klikněte na „Obchod“ a v otevřené nabídce vyberte možnost „Nastavení obchodu“. V sekci měna (obr. 6) pak nejprve zvolte primární měnu, kterou chcete na e-shopu používat. Tu nastavíte tak, že do pole „Měna“ začnete psát její název v angličtině. Níže pak vyplňte všechny přijímané měny do pole „Seznam přijímaných měn“. Následně nezapomeňte kliknout na zelené tlačítko vlevo nahoře „Použít“. Zde si můžete všimnout, že se vám v roletce zobrazují pouze vámi povolené měny.

Je důležité si opravdu promyslet, jaká měna má být pro váš e-shop primární, protože z toho pak budete vycházet v nastavování směnných kurzů pro další měny. Obecně doporučujeme si nastavit primární měnu podle cílového trhu.

Pokud jste provozovatel českého e-shopu je vhodné nastavit si jako výchozí českou korunu. V případě, že provozujete slovenský e-shop je efektivní si hned na počátku nastavit jako primární měnu euro. Pozdějšími změnami si přiděláte mnoho práce navíc.

krok 6
(obr. 6) - Nastavení přijímaných měn.

 

2. Nastavení jednotlivých kurzů měn

Nyní přichází na řadu nastavení kurzů konkrétních měn, které budete na e-shopu používat. Po spolupráci s řadou e-shopů víme, že v našich podmínkách je zboží nejčastěji prodáváno v korunách, eurech a zlotých.

U zvolených měn je nejprve potřeba si nastavit směnný kurz. K tomuto nastavení se dostanete tak, že znovu zvolíte v levém menu „Konfigurace“ a následně pak pole „Měny“. Opět se vám otevře tabulka s výpisem jednotlivých měn, se kterými VirtueMart pracuje (obr. 3).

V tomto výpisu si pak vyhledejte jednotlivé měny, které chcete přijímat. U primární měny vždy VirtueMart pracuje s kurzem 1.00 nehledě na nastavení. Ve vztahu k primární měně si pak musíte nastavit směnný kurz pro všechny přijímané měny. To uděláte v detailu měny, a to v poli „Směnný kurz“ (obr. 7). Zde si pak dejte pozor na to, že kurz se vypočítává ve vztahu k primární měně. Platí zde tedy, že primární měnu dělíte kurzem z kurzovního lístku k dané měně (vzorec 1).

SK = 1 / KL

SK = směnný kurz
KL = údaj z kurzovního lístku
Vzorec 1 – Výpočet směnného kurzu

V praxi tak směnný kurz pro přepočet korun na eura vypočítáte jako 1/24,86; zadávaný kurz do VirtueMartu tedy bude 0,040. Pro polské zloté by pak vzorec vypadal 1/5,40; zadávaný kurz by tak měl činit 0,185.

Výši kurzů si samozřejmě nastavte individuálně, abyste zohlednili vaše náklady na převod měny či bankovní poplatky.

Při zadávání směnného kurzu do pole směnný kurz si pak dávejte pozor na znaménko. Toto pole totiž pracuje pouze s tečkou. Zapisovaný směnný kurz tak musí být například 0.040.

V případě, že si nenastavíte vlastní směnné kurzy (hodnota zůstane 0.00) bude vám VirtueMart ceny přepočítávat sám, podle vlastních údajů. To však nedoporučujeme.

Dejte si pozor na skutečnost, že pokud se rozhodnete dodatečně pro změnu primární měny a využíváte na e-shopu více měn, je nutné přepočítat všechny kurzy, a to neprodleně. Doporučujeme tak si předem každou změnu promyslet.

2.1. Nastavení počtu desetinných míst

Dalším polem, kterému byste v kartě „Detaily měny“ měli věnovat pozornost je „Počet desetinných míst“. Přednastavena je zde hodnota 2 desetinných míst, což je u koruny většinou nežádoucí. Doporučujeme proto nastavit si zde u české koruny 0 desetinných míst, u eura a zlotých pak nechat výchozí nastavení.

krok 7
(obr. 7) - Směnný kurz v detailu měny.

Obchodní podmínky // Ochrana osobních údajů

© 2010 - 2022 vdweb.cz - tvorba webových stránek a webdesign // Oblíbený hosting SvetHostingu.cz


Na tomto webu používáme technické cookies: Ty jsou nezbytně nutné pro fungování webu a jeho funkcí, které se rozhodnete využívat. Bez nich by náš web nefungoval...
K technickým cookie nepotřebujeme Váš souhlas jen Vás o tom musíme informovat...

VDweb.cz nemá nic společného s těmito uvedenými společnostmi / projekty: Joomla!® je registrovaná ochranná známka společnosti Open Source Matters. VirtueMart® je registrovaná ochranná známka společnosti iStraxx UG (haftungsbeschraenkt). Na nabízené produkty a služby z těchto stránek neposkytují tyto společnosti žádnou podporu či záruku.